X
کسب و کار اینترنتی s

کسب و کار اینترنتیکسب و کار اینترنتی، به کسب درآمد از طریق هرگونه فعالیت در بستر اینترنت اطلاق می‌شود. در دنیای امروز همه افراد به نوعی با کسب و کار اینترنتی سر و کار دارند. کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نیست و وجود اصناف و مشاغل مختلف در بستر اینترنت حس می‌شود که با انواع مختلف کسب و کار اینترنتی تعامل دارند. مدل‌های کسب و کار اینترنتی، روز به روز در حال رشد و نوآوری هستند و می‌توانند نیازهای ما را پوشش دهد.

 

کسب و کار اینترنتی شامل خرید و فروش کالا، خدمات و یا ارائه سرویس‌های آنلاین در بستر اینترنت است و به اشکال مختلفی مانند وب سایت، فروشگاه اینترنتی، وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌گردد. اگر به دنبال کسب اطلاعات در زمینه خاصی در اینترنت به کمک موتورهای جستجو باشید به انواع کسب و کارهای اینترنتی برخورد خواهید کرد که هر کدام با روش خاص خود از اینترنت کسب درآمد می‌کنند و روش‌های بازاریابی اینترنتی متفاوتی دارند.

 

انواع کسب و کار اینترنتی

هر کسب و کار اینترنتی در حوزه تجارت الکترونیک دارای مدل کسب و کار خود است و روش درآمدی آن‌ها نیز متفاوت است. در ادامه به تشریح انواع مدل کسب و کار اینترنتی می‌پردازیم:

 

فروش کالا و محصولات فیزیکی

در این مدل کسب و کار اینترنتی، شرکت‌ها تولیدات خود را به صورت مستقیم و یا به عنوان واسطه، محصولات شرکت‌های دیگر را از طریق سایت یا فروشگاه اینترنتی و یا شبکه‌های اجتماعی به وسیله سیستم تحویل مناسب به فروش می‌رساند. در این مدل کسب و کار اینترنتی، سرعت تحویل کالا، راز موفقیت در آن است. به طور مثال سایت دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی است که محصولات خود و یا دیگران را به مشتریان ارائه می‌دهد.

 

فروش خدمات

در این مدل کسب و کار اینترنتی، انواع خدمات مانند مشاوره، خرید بیمه‌نامه، رزرو هتل، خرید بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما، رزرو و یا خرید بلیط همایش و کنسرت، خرید هاست و دامنه، سرویس‌های اینترنت از طریق بستر اینترنت ارائه می‌شوند. به طور مثال: وب سایت علی بابا برای خرید بلیط هواپیما و قطار، مستر بلیط برای خرید بلیط اتوبوس و قطار، جاباما و اسنپ تریپ برای رزرو هتل، ایوند برای رویداد و سمینار و همایش، سینما تیکت برای خرید بلیت سینما و ... شامل این مدل کسب و کار اینترنتی هستند.

 

فروش محصولات مجازی

در این مدل کسب و کار اینترنتی، محصولات مجازی مثل محتواهای آموزشی و محصولات دیجیتالی و انواع نرم‌افزار ارائه می شود. هدف از به کار بردن عنوان مجازی برای برخی از محصولات به این علت است که نیاز به سیستم ارسال و تحویل فیزیکی ندارند و فروش و تحویل محصولات به مشتری در بستر اینترنت اتفاق می‌افتد. برای مثال سایت‌هایی مثل فرادرس و استاد سلام، کتاب سبز و کتابناک و ...از این دسته مدل کسب و کار اینترنتی هستند.

 

فروش تخصص و مهارت

در این مدل کسب و کار اینترنتی، مهارت و تخصص از طریق بستر اینترنت صورت می‌گیرد. افرادی که در زمینه طراحی سایت، سئو، تولید محتوا، مهارت بازاریابی آنلاین و ... مهارت دارند، می‌توانند با انجام دادن پروژه‌های مختلف و حتی با برگزاری دوره‌های آموزش آنلاین به کسب درآمد قابل توجهی برسند. در دنیای امروز، این نوع مدل کسب و کار اینترنتی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است و افراد با کمترین هزینه امکان کسب درآمد خوبی خواهند داشت.

 

مزایا و معایب کسب و کار اینترنتی

همانطور که گفته شد، کسب و کار اینترنتی در جامعه رو به رشد کنونی دارای اهمیت قابل توجهی است. هنوز برخی از کسب و کارها به روش‌های سنتی اقدام به معرفی و فروش محصولات خود را عرضه می‌کنند و از مزایای ایجاد کسب و کار خود در بستر اینترنت آگاه نیستند. در این قسمت مزایا و معایب داشتن یک کسب و کار اینترنتی را به اختصار، بیان خواهیم کرد:

 

مزایای کسب و کار اینترنتی

· پایین بودن هزینه راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی و صرفه جویی در آن

 

· اطلاع رسانی و ارائه خدمات بهتر به مشتریان

 

· عدم محدودیت فروش در حوزه جغرافیایی

 

· دسترسی راحت‌تر مشتریان به اطلاعات شما

 

· داشتن ابزار تبلیغاتی مناسب و قدرتمند

 

· امکان بازاریابی اینترنتی به کمک ابزارهای آنلاین

 

· عدم محدودیت زمانی جهت فروش محصولات و خدمات

 

· در دسترس بودن شما برای فروش و ارائه خدمات به مشتریان در هر زمان و هر مکان

 

· امکان ایجاد ارتباط دوطرفه با مشتری به صورت آنلاین

 

· دارا بودن فرآیند فروش خودکار

 

· امکان برند شدن شما و محصولاتتان در سریعترین زمان

 

· هزینه پایین بازاریابی آنلاین در کسب و کار اینترنتی

 

· تغییرات سریع و راحت در کسب و کار اینترنتی

 

· دسترسی آسان به اطلاعات آماری دقیق از بازخورد کسب و کارتان در بستر اینترنت

 

· داشتن زمان بیشتر و امکان مدیریت چند کسب و کار به طور همزمان

 

معایب کسب و کار اینترنتی

· عدم اعتماد و امنیت مشتریان

 

· عدم ارتباط مستقیم خریدار و فروشنده و لمس کالا

 

· ایجاد اختلال در سرعت اینترنت در پروسه خرید

 

· عدم وجود امنیت اطلاعات بانکی مشتریان و جلوگیری از هک شدن آن‌ها

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به کسب و کار اینترنتی و انواع مدل آن بپردازیم و شرحی از مزایا و معایب داشتن یک کسب و کار اینترنتی ارائه کنیم و نتیجه ای که می‌توان گرفت کسب و کار اینترنتی یک حوزه کاری رو به رشد است ولی باید مراحل زیادی طی کند تا اعتماد مشتریان را جلب کند و به درآمد خوب برسد.

 


برچسب ها : ,
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!